Сили оборони шукають різних спеціалістів

Гаряча Вище за середню

Freight forwarding agent, logistics coordinator (night shift)

  • 20 000 – 40 000 грн, There is room to grow after !
  • Anchor Express, Inc.

      Транспорт, логістика
    • Львів
    • Повна зайнятість. Вища освіта.
    Вакансію зараз переглядає 1 шукач. Відгукніться першим!
    • Організованість
    • Стресостійкість
    • Уважність
    • Уміння працювати в режимі багатозадачності
    • Урегулювання конфліктів
    • Робота в команді
    • Ведення переговорів
    Показати всі навичкиЗгорнути навички

    Опис вакансії

    SUCCESSFUL FREIGHT FORWARDING COMPANY IS LOOKING FOR YOUNG, MOTIVATED, ENTHUSIASTIC INDIVIDUALS TO JOIN OUR FRIENDLY TEAM

    * NO EXPERIENCE IS NEEDED, WE WILL PROVIDE FULL TRAINING***

    Вимоги/Requirements:

    • English — Upper-Intermediate and Advanced levels are preferred.
    • Stress-resistance
    • Multitasking
    • Strong problem-solving skills
    • Organized individual able to prioritize
    • Attention to Detail
    • Team Player
    • Communication, decision-making and negotiation skills
    • Typing speed above 40 WPM

    Умови роботи/Working conditions:

    • Working with a great friendly team
    • Working for a stable, fast growing, successful American company
    • Schedule: NIGHT SHIFT. 8 AM — 5 PM CST //// 5 PM — 1 AM CST
    • Needs to be available to cover weekends sometimes.
    • All needful equipment and supplies will be provided
    • Taxi expenses to get back home after work are covered.

    Обов’язки/Duties:

    • Checking e-mails, responding to customer concerns and queries in a professional way
    • Answering the phone, calling clients, trucking companies, airlines, carriers, brokers, etc.
    • Negotiating contract and pricing agreements with carriers
    • Booking Shipments, arranging pick ups
    • Tracking and updating shipment status to customers
    • Maintaining/building strong and positive relationship with customers
    • Billing the shipments you handle

    Anchor Express, Inc.

    Більше про компанію

    Схожі вакансії

    Усі схожі вакансії